WYSTAWA W kręgu sztuki sakralnej. Skarby kościołów ziemi mieleckiej

10 kwietnia o godzinie 18.00 miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pt. W kręgu sztuki sakralnej. Skarby kościołów ziemi mieleckiej. Bodźcem powstania ekspozycji była chęć ukazania cennego wyposażenia miejscowych świątyń, głównie parafialnych, często spoczywającego w zakrystiach, skarbczykach kościelnych czy na plebaniach.

Na wystawie znajdują się m.in.: dokumenty i księgi kościelne, naczynia liturgiczne oraz relikwiarze, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne oraz witraż. Łącznie około 120 eksponatów. Najstarsze z nich pochodzą z wieku XVI (późnogotycka rzeźba Matki Bożej Bolesnej, serce dzwonu i Biblia z roku 1599, tłumaczona na język polski przez jezuitę Jakuba Wujka), najmłodsze z połowy XX w.

Wystawa została przygotowana dzięki ogromnej życzliwości księży proboszczów parafii w: Chorzelowie, Gawłuszowicach, Książnicach, Mielcu (Parafia pw. Ducha Świętego oraz Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty), Mielcu-Rzochowie, Padwi Narodowej, Przecławiu i Trzcianie oraz dyrektora Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Część prezentowanych przedmiotów pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” w Mielcu.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy, której finisaż zaplanowany jest na 21 września br.